Dušan D. Fabian

 

[Dukov Medailón]                            [Dukove Spisy]                                 [Dukov Archív]                                 [Dukove Odkazy]

                                                                                                                                                                               

Február 2015

DuKE invades Metalirium.com!

Chcete vedieť prečo sú najčastejšími témami metalových textov vojna a smrť? Prečo metalisti prirodzene inklinujú k tradíciám Vikingov a iných bojových národov? Ako sa im do šatníka dostali vybíjané kožené doplnky alebo čierna farba? Prečo bol metal do roku 1989 takmer výhradne maskulínnou záležitosťou? A prečo v priebehu 90-tych rokoch metalová komunita zrazu prestala nenávidieť depešákov?

Odpovede hľadajte v mojom najnovšom článku: HEAVY METAL - POD VPLYVOM MARSU na http://www.metalirium.com/?id=1421423569

Printer-friendly verzia tiež na domácom linku:

www.dusanfabian.sk/download/Fabian_HM_Mars.pdf

 

Február 2015

Po nábreží, koník beží...

Wanna meet? V mene svojom i v mene organizátorov Vás srdečne pozývam na prešovský Pegascon, ktorý sa bude konať 21.2.2015 v čajovni Abarat. Z prednáškovej stoličky zopár vetami pomudrujem o Koreňoch skovenského hororu a z diváckej si zasa vychutnám premiéru – teraz pozor, fanfáry! – svojej prvej divadelnej hry. Volá sa Traja nesmrteľní, režíroval ju Alexander Schneider a postavy ako diablica Mefistotela, upírka Felácia Profunda alebo štramák Baltazár Kružidlo v nej hrá niekoľko pohľadných diev a junákov.

Bližšie info na FB alebo: https://sites.google.com/site/pegasconpresov/home

pegascon-poster 

 

 

November 2014

Facebook killed a personal webpage...

Kto nie je na sociálnej sieti... však to poznáte. Nahadzovať odkazy na FB je o toľko jednoduchšie, že na vlastnú stránku už človek zablúdi pomaly len omylom. No pre tých pár hrdinov, ktorí ešte stále odolávajú „knihe ksichov“, sa patrí nahodiť aspoň krátke zhrnutie:

V priebehu uplynulého roka vydali slovenské vydavateľstvá dve antológie pôvodných hororových poviedok. Za oboma stál ako šedá eminencie Mark E. Pocha, a aj vďaka nemu sa v oboch ocitli aj moje texty. V KNIHE BOLESTI (Artis Omnis, 2013) nájdete úplne čerstvú poviedku Požičané lepšie vrátiť a v zbierke NA HROBY (Hydra, 2014) dlhší doslov z môjho pera, rozoberajúci históriu hororového žánra v podtatranských končinách.

maxao_titul_knihabolesti  NA HROBY obalka - navrh 4

 

Jún 2013

A winter story...

Potrebujete sa trochu schladiť v týchto tropických horúčavách? Neváhajte a siahnite po príjemne mrazivom príbehu zo snehom zaviatej Nitry! Sonáta pro Azazela – 4. časť cyklu Kladivo na čaroděje (ktorá sa ale samozrejme dá čítať aj ako samostatná kniha) je vonku. V tlačenej i elektronickej podobe :)

Na tomto mieste mi dovoľte ešte krátke poďakovanie všetkým, ktorí sa svojimi nápadmi a pripomienkami podieľali na definitívnej verzii textu – rodinou kladivárov počnúc (Jirka Pavlovský,  Ondřej S. Nečas, Pavlína Kajnarová) ochotnými beta-čitateľmi medzi mojimi známymi a rodinou pokračujúc (Katka Pivarčiová, Braňo Kovár, maželka) a prekladateľom (Robert Pilch) a autorom obálky (Ľubomír Kupčík) končiac. Thanx a lot!

sonata

 

Február 2013

Beseda pod vyhasnutou sopkou...

Girovsky_Fabian_Beseda

 

November 2012

Between the hammer and the anvil...

Tak sa nám konečne rozbehol dlho očakávaný projekt! Vydavateľstvo Epocha vydalo prvé dva diely knižnej série Kladivo na čaroděje. V jednotke – Magie pro každého – vám Jirka Pavlovský predstaví hlavných hrdinov a v dvojke – Město mrtvých – ich vrhne do prvého dobrodružstva plného bláznivej akcie, šialených zvratov a nesmrteľných hlášok. V marci 2013 sa môžete tešiť na trojku od Ondru Nečasa – Kruté stroje – ktorá bude pokračovať v podobnom duchu a v júni 2012 konečne štvorky – Sonáta pre Azazela – z pera mojej maličkosti.

 

September 2012

Marvin the hero...

Po hororových Farbách strachu prichádza žilinský Artis Omnis s ďalšou antológiou poviedok slovenských autorov -  tentoraz s fantasy tematikou. Názov zbierky je Čas hrdinov a Duke by sa rád pochválil, že sa mu podarilo prebojovať aj do tejto „národnej best of“. V knihe (so skvelou obálkou od Michala Ivana) nájdete poviedku Ja, meč a čakan, ktorá zatiaľ vyšla iba v češtine (Pevnosť 4/2011) a kvôli zásadne odlišnej atmosfére (hlavným hrdinom je zombík Marvin zo Živého mě nedostanou!) pre istotu nebola zaradená do zbierky Odbila 13. hodina ;) Trailer na knihu nájdete ako zvyčajne na „trúbkach“. Krst – Istrocon 2012.

cashrdinov

 

Jún 2012

Hororová besiedka II...

Keď sme už s knihou Odbila 13. hodina prebrázdili západ i východ Slovenska, nemôžeme predsa vynechať ani stred! Miesto činu: kníhkupectvo Brloh, OC Europa, Banská Bystrica. Čas: piatok 22.06.2012 o 17:00. Pomaly z toho bude malé turné ;)

 

Máj 2012

Hororová besiedka...

Bratislavský krst zbierky Odbila 13. hodina máme úspešne za sebou. No ako som sľúbil svojim rodákom, menšiu propagačnú akciu urobíme aj v Košiciach. Bude to 31. mája 2012 o 17,00 v kníhkupectve Panta Rhei – Paláci kníh na Hlavnej 72. Všetci ste srdečne vítaní!

 

Apríl 2012

Des v rádiu...

Prvý rozhovor v rámci promotion k zbierke poviedok Odbila 13. hodina sa bude vysielať rovno naživo ;) Kto je zvedavý, nech si v pondelok 16.4.2012 o 22:00 naladí Rádio FM. V rámci dvojhodinej relácie Headbanger_FM Dukeho vyspovedá Rudi Rus. Téma večera: Horor, metal a tak vôbec :)

 

Apríl 2012

Pohyblivé promo obrázky....

Artis Omnis Productions uvádza: Trailer k Odbila 13. hodina! Klikajte na You Tube ;) 

 

Marec 2012

Pozvánka na krst...

Zbierka Odbila 13. hodina (Artis Omnis) by mala opustiť tlačiarne už v piatok 13. apríla 2012 o 13:00. Myslíte, že pri toľkých 13-tkach sa môže niečo stať? Nebuďte poverčiví ;) Srdečne vás pozývam na bratislavský Slavcon, kde knihu „do hodiny a do dňa“ od jej vyexpedovania – tzn. 14.4.2012 o 14:00 – slávnostne pokrstíme!

 

Marec 2012

Odbíja polnoc...

2012 Odbila13 hodina

Drobná pred-ochutnávka v podobe famóznej obálky z dielne Jaromíra „Deathera“ Bezruče (In Deed Hell). Scary? Počkajte, až to budete držať v rukách! ;)

 

Marec 2012

Tesne pred polnocou...

Veci sa malilinko opozdili, malilinko pomotali, no napriek tomu sa pomaly blížia k zdarnému koncu. Už dávnejšie ohlasovaná súborná zbierka Dukových poviedok Odbila 13. hodina je tesne pred vydaním. Vyjde v slovenčine (!) prostredníctvom Artis Omnis. Presný dátum expedovania na pulty už čoskoro.

 

Február 2012

Hammer-fall...

Krátka doplnková informácia pre tých, ktorí sa nemohli dostaviť na Fenixcon – Dukov príspevok do série Kladivo na čaroděje bude mať názov Sonáta pre Azazela a jeho vydanie môžete orientačne očakávať niekedy v polovici roku 2013.

 

November 2011

Kladivom sem, kladivom tam...

Dlho utajované skutočnosti pomaly presakujú na povrch. Šušušu. Vraj bude nová knižná séria. Šušušu. Nejaké Kladivo na čaroděje. Šušušu. Okultný thriller. Prvý diel napísal sám Jirka Pavlovský...

A čo s tým má Duke? Žeby sa chystal napísať jedno z pokračovaní? Finálne odhalenie na Fénixcone – 3.12.2011 v Brne. Teaser poster na stiahnutie tu.

 

Október 2011

Big thanx!

Srdečná vďaka všetkým, ktorí si včera (21.10.) našli čas a boli so mnou posedieť a "poklábosiť"! V jeden deň som zažil tri viac ako príjemné besedy - prvú so študentmi gymnázia P.O. Hviezdoslava, druhú s čitateľmi v Oravskej knižnici Antona Habovštiaka a tretiu s fanúšikmi a priateľmi v rôznych ľudových pohostinstvách v Dolnom Kubíne a Ružomberku. Vôbec neľutujem, že som v "diskusnom zápale" napokon zmeškal vlak do Košíc ;)

 

Október 2011

Drak na lodi...

Zopár bližších informácií k blížiacej sa akcii v Banskej Štiavnici tu. (Festival Loď, 15.10.2011, Meštiansky dom, „Literárne okienko“ s čítačkou z Pestis Draconum medzi 15:00 a 16:00.) Plagátik na stiahnutie tu.

 

Október 2011

On tour...

Mini-turné pokračuje;) Po krste, podpisovke a prednáške na bratislavskom Istrocone (vrelá vďaka všetkým, čo sa zúčastnili!) mám v kalendári potvrdené ďalšie tri akcie: 15.10. v Banskej Štiavnici (čítačka z Pestis Draconum pri príležitosti zobúdzania štiavnického draka), 21.10. v Dolnom  Kubíne (beseda v Oravskej knižnici Antona Habovštiaka) a 3.12. v Brne (Fénixcon).

 

September 2011

Do Jupitera!

Kovové disky skončili, no na recenzie metalových albumov z môjho pera samozrejme z času na čas naďabíte aj naďalej. Na tie klasické ako zvyčajne v slovenskej mutácii Rock Hard-u a na „fantastické“ napríklad v čerstvo vzniknutom Jupiteri.

 

August 2011

Zbohom Fantázii...

Tak aj Fantázia to už má za sebou. Aspoň tá tlačená. Čísla č. 55 sa už nedočkáme. Škoda, no život ide ďalej. Keďže mi na disku zostalo ešte niekoľko nepublikovaných recenzií určených pre Kovové disky, rozhodol som sa nenechať súbory napospas vírusom a vyvesil ich aspoň vo svojom Archíve. Berte to ako takú malú rozlúčku. S časopisom. I s rubrikou.

 

August 2011

O 5 minút trinásť...

Sľuboval som súbornú zbierku svojich hororových (respektíve hororom aspoň mierne šmrcnutých) poviedok a čas naplnenia môjho sľubu sa pomaly blíži. Nové texty sú dopísané, staršie prečesané a textové súbory sa pomaly expedujú k vydavateľovi. Zbierka bude niesť názov Odbila 13. hodina a vyjde – ako inak – v českom Brokilone. Ak sa medzičasom nič „nepotentuje“, na pultoch ju môžete očakávať koncom roka. Myslím, že nie je príhodnejší čas na čítanie strašidelných príbehov, ako práve ten Vianočný;) V sekcii Vyjde nájdete predbežný „tracklist“.

 

Júl 2011

Od Švantnera po Fabiana...

Žilinské vydavateľstvo Artis Omnis sa pomaly ale isto stáva vlajkovou loďou slovenskej fantastiky. V septembri plánuje na trh uviesť antológiu slovenského hororu Farby strachu, ktorá by mala obsahovať prierez toho najlepšieho, čo na našej rodnej hrude v strašidelnom žánri vzniklo. Mohol by som vari neprispieť? Po komunikácii s editormi (Králik, Uličný, Spáda) sme ako zástupcu mojej tvorby vybrali klasiku Migréna. Kniha sa bude krstiť na tohtoročnom Istrocone (16.-18. september 2011) a určite sa tam objavím aj ja. Ak by ste ceremoniál náhodou nestihli, môžete ma v prípade nutkavej potreby hocikedy odchytiť na chodbe Istropolisu, v okolitých krčmách, prípadne v niektorej zo sál, kde si v rámci prednášky Rockeri = Zločinci? trochu povŕtam do konzervatívcov, ktorí by radi cenzurovali moje obľúbené albumy, knihy, filmy a hry.

 

Júl 2011

Patrioti, peňaženky pripraviť!

Po dlhšom čase znova zopár aktualít. Rád by som svojich rodákov (ale samozrejme nielen ich) upozornil na 358 stranovú „knižočkus názvom Košická čítanka –  Literárne potulky mestom Košice, ktorú zostavil Milan Kolcun a vydalo vydavateľstvo UnitedPartners.  A nielen preto, že by sa v nej mal nachádzať kratučký úryvok z jednej z mojich kníh ;) Ide o mimoriadny projekt obsahujúci texty vyše 90 autorov, ktorí „literárne zvečnili slávne udalosti mesta i jeho všedné chvíle“. Verím, že určite poteší všetkých, ktorí majú – rovnako ako ja – radi svoje rodné Košice. Domáci, hľadajte po kníhkupectvách, ostatní trebárs na Martinuse.

 

Apríl 2011

Marvin is back!

Áno, Marvin sa vracia. Teda, aspoň na chvíľu. Na stránkach aktuálnej Pevnosti (04/2011) nájdete krátky príbeh zo zombíkovho "raného obdobia", ktorý sa pôvodne nedostal do knihy, pretavený do podoby samostatnej poviedky. Text vznikol na naliehanie Marvinových fanúšikov a šéfredaktora časopisu. Dobrovoľne sa priznávam, že som sa k jeho napísaniu nemusel príliš premáhať :) Obsah čísal tu.

 

Február 2011

Rozhorory...

Ste – podobne ako ja – fanúšikmi H. P. Lovecrafta? Potom určite poznáte web Necrosphere. A ak nie – jednoznačne odporúčam klikať tu. O link na rozhovor s mojou maličkosťou ide len čírou náhodou ;) Ale vážne – v rámci propagácie Živého ma nedostanú dávam v poslednej dobe rozhovor za rozhovorom. Takže ak vás náhodou zaujímajú nejaké dodatočné podrobnosti, mrkajte pravidelne do Archívu...

 

Január 2011

Stvoril som monštrum...
Na sieti visí milá fan-story od Martina Kochlicu. Vystupuje v nej Marvin a volá sa Rýchlejší ako smrť. Hľadajte na Sardene :)

 

December 2010

O zombíkoch a iných nespisovných potvorách...

Rozhovor s jedným nezaujímavým autorom tu. Profil jednej zaujímavej postavy  (aj so skvelým jazykovým okienkom v diskusii) tu.

 

December 2010

Marvin na pultoch, stoloch, katafalkoch...

A je to vonku. Marvin podpísal kontrakt s Mikulášom a Živého mě nedostanou! je od dnes v distribúcii. Môžete sa obzerať po kníhkupectvách vo svojom okolí. Ako vždy – Brloh a Panta Rhei sú istota ;)

 

December 2010

Danglár kills!

45-Ziveho-me-nedostanou

Tak už je to v tlači! Ako malá návnada – obáločka od pána Danglára. (To-tál-na pecka!) Pre väčšie zväčšenie a podrobnejšie informácie klikajte na Brokilon.cz

 

November 2010

Zombík z popola zrodený...

Fenixcon. Brno, 3.-.5. decembra 2010. Budeme tam. Ja. Marvin. A kniha. A triezvych nás nedostanú :)

 

Júl 2010

Zombík surfuje na módnej vlne...

Boom knižných trailerov neobišiel ani Marvina. Klikajte sem: Živého ma nedostanú

 

Apríl 2010         

Zombík na obzore...

Prvá verzia nového románu je hotová! Názov? Dátum vydania? Mrknite do sekcie Dukove Spisy – Vyjde :)         

 

September 2009

Pozor – zmena!

Beseda sa kvôli školským prázdninám presúva o týždeň skôr – na 23. októbra 2009.

 

Posedenie s priateľmi...

Všetkých, ktorí to nemajú ďaleko do Dolného Kubína, srdečne pozývam na besedu do Oravskej knižnice. Na deň pred Halloweenom (30. októbra  2009 o 14,30) som totiž bol pozvaný na stretnutie s členmi Klubu Unicornus a predpokladám, že sa tam nájdu aj nejaké miestočka pre nečlenov:) Minimálne Marvin sa tentoraz dostaví už určite!

 

September 2009

Istrocon...

Bratislava, víkend 11-13.9. Budem tam. Teda, minimálne v nedeľu určite:) Sledujte program. Mám pripravené nejaké plky o muzike, zopár slov o tom, čo bolo, ale i o tom, čo bude. A možno sa dostaví aj Marvin:)

 

Marec 2009

Erotika na sieti...

A máme tu ďalší „free download“ (popri Troch čiernych uhorkách z rubriky Spisy). Je to hororovo-erotická poviedka, volá sa Krvavočervené večerné zore a môžete si ju zadarmo stiahnuť tu: http://istrozin.fandomas.info/, tzn. na stránke internetového zinu Istrozinu – vyšla totiž v jeho najnovšom čísle (#23). Som rád, že ju nevzali do Playboy-a, takto si ju určite prečíta o pár ľudí viac :) Zvlášť upozorňujem na skvelé sprievodné ilustrácie! A dodám ešte stručnú informáciu pre tých, ktorí neúspešne pátrajú po slovenskom vydaní Pestis Draconum – román by mal byť (až do vypredania zásob) na pultoch (alebo pod pultmi) kníhkupectiev Artforum, Panta Rhei a Brloh. Prípadne priamo vo vydavateľstve...

 

Február 2009

Pozvánka na dvojkrst...

Ak sa chcete dozvedieť, či sa dá obálka slovenskej verzie Dračej Zhuby rozpustiť 30%-tným Infernetom, príďte sa 27. februára o 16:30 stredoeurópskeho času pozrieť do žilinského Artfóra. Stretnete tam dvoch slovenských spisovateľov, ktorí sa (ako starí notorici) znova stretnú pri tom istom stole a budú (možno) predvádzať rôzne alchymistické kúsky. (Plagát...)

 

Január 2009

Vianočná poviedka...

Po niekoľkomesačnej odmlke zasa zopár písmeniek od „Dukeho“ v tlači. Slovenská verzia Pestis Draconum je už samozrejme vonku a pomaly sa zo Žiliny distribuuje do ostatných kútov Slovenska. Keby sa vám to zdalo málo, obzrite sa po novej Fantázii (č.44), do ktorej som okrem tradičnej rubriky Kovové disky prispel aj jednou doposiaľ nepublikovanou Vianočnou poviedkou. No, Vianočnou... Však ma poznáte – nie sú Vianoce ako Vianoce ;). (Medzičasom samozrejme pracujem na treťom románe, takže som ešte určite nepovedal posledné slovo.)

 

December 2008

Ľady na Slovensku sa pohli...

Pokiaľ máte záujem prečítať si Pestis Draconum v originálnej slovenskej verzii, mám pre vás dobrú správu. Na pultoch kníhkupectiev by sa už čoskoro mala objaviť jeho domáca mutácia. Počin bude mať na svedomí žilinské vydavateľstvo Artis Omnis.  A aby sa to neplietlo, vydá ho v úplne odlišnom vizuálnom prevedení. Pokiaľ sa v najbližších dňoch neprihodí nič nepredvídané, po knihe sa môžete obzerať najneskôr začiatkom januára.

 

Júl 2008

Pozvánka na Istrocon...

Ste zvedaví, o čom bude moja ďalšia kniha? Príďte v septembri do Bratislavy! Ani v rámci tohoto ročníka festivalu IstroCON neporuším tradíciu a pokúsim sa vás pobaviť zaujímavou prednáškou. Tentoraz pod názvom Atlantída – Čľup ho a kontinent je fuč! (alebo Zopár vážnych i strelených teórií o potopenom svetadiele.) Link...

 

Jún 2008

Pozvánka do dračieho brlohu...

Tak. Pestis Draconum sa nám už váľa po pultoch. Pre tých, ktorí by z nejakého dôvodu mali záujem o zaobstaranie si podpisu do zakúpeného exemplára, tu mám oznam o akcii v košickom Brlohu (Hlavná 40, Vitézov dvor). 25.6.2008 o 16,30 ste všetci srdečne pozvaní na priateľské posedenie s autorom. (Plagát...)

 

Máj 2008

Dračia zhuba v tlačiarni...

Robert Pilch - šéf vydavateľstva Brokilon - mi pripravil skvelý darček na meniny. Oficiálny dátum vydania Pestis Draconum je definitívne stanovený na 26.5.2008!

 

Apríl 2008

Kovové disky...

Možno ste už počuli o chystanom pokuse resuscitovať pozostatky časopisu Fantázia. Pokiaľ sa lekársky zásah podarí, mala by sa v „zmŕtvychvstanom“ periodiku objaviť aj hudobná rubrika z môjho pera.

 

Marec 2008

Nová kniha na obzore...

Bude sa volať Pestis Draconum a na pulty ju prinesie vydavateľstvo Brokilon. Predbežný termín vydania – máj 2008. (Anotácia...)

 

Marec 2008

Stránka spustená...

Zatiaľ iba v takejto prevažne textovej a neinteraktívnej podobe. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť...

 

 

 

Kontakt:

duke[zavináč]dusanfabian.sk