Sovy nie sú tým, čím sa zdajú byť

 

Twin Peaks

TV seriál, 1990-1991

 

 

ÚVOD

Seriál Mestečko Twin Peaks má povesť kultu. Prečo? Lebo je iný. Bol iný než väčšina ostatnej produkcie už v čase, keď sa po prvý raz objavil na obrazovkách a je iný dodnes. Len ťažko by sa našiel niekto, kto by dokázal napodobiť jeho nekonvenčný štýl alebo znova oživiť špecifické obrazy, hudbu, atmosféru, či geniálne napísané postavy. Možno by to nevyšlo ani keby sa opätovne dali dokopy jeho pôvodný tvorcovia – Mark Frost (Fantastic Four, Storyville), inak hlavný producent a scenárista, a David Lynch (Mazacia hlava, Duna, Modrý zamat, Lost Highway, Mulholland Drive), ktorý sa okrem produkcie podieľal aj na réžii šiestich častí (vrátane oboch pilotov a záverečného dielu), na hudobnej zložke seriálu, dokonca si v ňom zahral (konkrétne nahluchlého agenta Gordona Colea) a do malej roličky prepašoval aj svojho syna.

Twin Peaks nie je oddychová zábava. Vždy som mal dojem, že divák si seriál dokáže vychutnať iba vtedy, keď ho sleduje pomaly a pozorne a možno i na viackrát. Keď sa plne sústredí na každú scénu, podobne ako pri čítaní knihy a snaží sa pochopiť jej význam a súvislosti. Vynechanie jedinej časti skutočne neprichádza do úvahy. A aj keď sám Lynch tvrdí, že „hranica medzi realitou a fantáziou pre neho nebola nikdy jasná“ a očakáva, že „bude veľmi prekvapený, až jedného dňa zistí, aký je presný význam niektorých scén“, verte, že v tomto seriáli nie je nič náhodné alebo zbytočné, aj keď možno bolo napísané a natočené len intuitívne. Asi aj preto časť publika seriál nepochopila. Nie je síce intelektuálne nejako zvlášť náročný, no bežnému konzumentovi pravdepodobne aj tak neposkytne obvyklý druh pobavenia. Vďaka relatívne nízkej sledovanosti počas prvého vysielania ostal vlastne dodnes nedokončený.

 

FAKTY

Seriál Mestečko Twin Peaks má dokopy iba 30 epizód. Bol nakrúcaný v rokoch 1989 a 1990 a v televízii bežal v dvoch sériách (8 + 22 častí), pričom každá séria začínala vlastným pilotom. Dej seriálu sa odohráva v tom istom roku, v ktorom padla prvá klapka a každá jeho epizóda zodpovedá jednému kalendárnemu dňu (s jediným prerušením, respektíve skokom o tri dni po smrti právnika Lelanda Palmera). Väčšina scén sa odohráva priamo vo fiktívnom mestečku Twin Peaks, ležiacom uprostred hôr na severe štátu Washington, len päť míľ od Kanadskej hranice, alebo v jeho blízkom okolí.

Seriál sa začína ráno, 23. februára 1989, v momente, keď zamestnanec miestneho drevárskeho závodu Pete Martell (Jack Nance, mimochodom Lynchov blízky priateľ) nachádza telo znásilnenej študentky Laury Palmerovej (Sheryl Lee), zabalené v igelite. Vraždu prichádza do mestečka vyšetrovať špeciálny agent FBI Dale Cooper (nezabudnuteľný Kyle MacLachlan, takisto známy z väčšiny ostatných ‘Lynchoviek‘, ale napríklad i zo Showgirls alebo Flinstonovcov), ktorý tunajšieho šerifa Harryho Trumana (Michael Ontkean) od začiatku udivuje svojimi netradičnými detektívnymi metódami a sklonmi k tibetskému mysticizmu. Postupom času sa však ukáže, že agent Cooper je pravým mužom na pravom mieste, pretože len on dokáže porozumieť a čeliť zvláštnostiam, ktoré sa objavia v pozadí prípadu. Z hĺbky okolitých lesov sa totiž vynárajú nepozemské sily, ktoré zasiahnu do životov väčšiny domácich obyvateľov. Zisťujeme, že tento nenápadný zapadákov nie je tak tichý, neškodný a zaostalý, ako sa na prvý pohľad zdal...

Z ďalších známejších hercov, ktorí sa v seriáli objavili spomeňme ešte Laru Flynn Boyle (Muži v čiernom 2) v úlohe Laurynej najlepšej priateľky Donny, Sherilyn Fenn (Gilmore Girls) v úlohe zvodnej AudreyHeather Graham (Z pekla, Austin Powers 2) v úlohe servírky Annie. Epizódne roličky si okrem toho strihli napríklad i David Duchovny (transvestitný agent Bryson), Billy Zane (dokonalý milionár Wheeler) a dokonca aj Ted Raimi (nešťastná obeť šialenca Windoma Earla).

Pri výpočte titulov spojených s Twin Peaks nesmiem zabudnúť ešte na Lynchov celovečerný ‘prequel film‘ Fire Walk With Me z roku 1992, v ktorom sa autorský tím naposledy vrátil do tajomného mestečka, aby zachytil udalosti predchádzajúce smrti Laury Palmerovej. Samozrejme, svojským halucinogénne-pornografickým spôsobom. Seriál ďalej dopĺňa niekoľko literárnych skvostov nevalnej hodnoty ako Tajný denník Laury Palmerovej (Tatran, 1992), časopis Wrapped in Plastic alebo kniha Môj život, moje nahrávky: Autobiografia špeciálneho agenta FBI Dale Coopera (iba anglicky). A pre fajnšmekrov vyhľadávajúcich špeciality môžem napokon ešte doporučiť európsku verziu pilotu prvej série s alternatívnym koncom príbehu, vytvoreným na požiadavku Warner Home Video.

 

MYTOLÓGIA

Ak hľadáme zdroje inšpirácie, na základe ktorých vznikol fantastický svet Twin Peaks, narazíme na štyri významné pramene – indiánsku mytológiu, diela svetoznámej ruskej okultistky Madam Blavatskej, fantasy knihu Talbota Mundyho The Devil’s Guard (1926) a učenie tibetskej sekty Červeno-kapucínov z 12. storočia. Dovolím si stručne zhrnúť to, čo je v seriáli divákovi odkrývané iba pozvoľne, väčšinou v podobe drobných medzi rečou utrúsených čriepkov.

Legendy Twin Peaks hovoria o čomsi tajomnom, prebývajúcom od pradávna v okolitých lesoch. Hovoria o existencii Bieleho a Čierneho vigvamu. Biely vigvam (White Lodge) je miesto, kde sídlia duchovia vládnuci nad svetom ľudí a prírodou, a Čierny vigvam (Black Lodge) je jeho tieňom. Čiernym vigvamom musí prejsť každý duch na svojej ceste k dokonalosti. Je to miesto plné temných síl, zlovoľných démonov a nebezpečných tajomstiev. Ak do Čierneho Vigvamu vstúpi človek, musí preukázať odvahu a dávať si pozor. Okrem temných duchov tam totiž môže stretnúť aj svojho doppelgangera (dvojníka) – vtelenie temnej stránky svojej duše, zhmotnenie svojej zlej karmy – ktorý dokáže byť mimoriadne nebezpečný. Vstup do Čierneho vigvamu leží medzi platanmi v Glastonbury Grove a má podobu Miestnosti s červenými závesmi. Táto miestnosť predstavuje niečo ako očistec medzi nebom a peklom.

V seriáli sa objavujú štyria duchovia z tajomných miest – Obor, Trpaslík, Bob a Mike. Obor je zástupcom svetlej strany, ktorý sa svojimi zašifrovanými odkazmi pokúša pomáhať agentovi Cooperovi v boji proti temným bytostiam. Tie zastupuje predovšetkým obávaný Bob. Bob je nehmotný duch, ktorý dokáže ovládnuť ľudskú bytosť, svojho hostiteľa prinútiť k sexuálnym a násilným činom a kŕmiť sa na strachu a emóciách obetí. Takisto dokáže zakliať dušu človeka do dreva, ako sa to stalo manželovi Pani s polenom alebo majiteľke píly Josie Packardovej. Jednoruký muž Mike bol kedysi Bobovým spoločníkom, no prešiel prerodom. V momente, keď už nemohol zniesť ďalšie zabíjanie, si odrezal ruku, na ktorej mal tetovanie Fire Walk With Me, a odprisahal, že Boba bude prenasledovať dovtedy, kým ho nezničí. Trpaslík alebo Muž z druhého sveta je vtelením ľavej ruky Mikea, ako sa dozvieme z nepatrnej poznámky v jednej z kľúčových scén celovečerného ‘preqelu‘.

A čím sú sovy, ak nie sú tým, čím sa zdajú byť? Údajne maskami, ktoré nosia temní duchovia počas návštev do nášho sveta. Ale v tomto so mnou môžu zasvätení kľudne polemizovať...

 

ZAUJÍMAVOSTI

Ak by sa nenašiel iný dôvod na pozretie seriálu, tak jeden tu bude vždy – slávna scéna v Miestnosti s červenými závesmi, ktorú aj sám Lynch považuje za svoje vrcholné dielo. Pôvodne bola natočená pre už spomínanú európsku video verziu pilotu a v rámci samotného seriálu bola umiestnená na konci druhej časti. Zaujímavosťou je, že pri jej natáčaní všetci herci hrali i rozprávali odzadu, čím sa dosiahla nenapodobiteľná bizarnosť pohybov a hlasov. Bohvie, ako mohol tento nápad skrsnúť v Lynchove hlave. Kombinácia drog a talentu asi robí svoje. Odkazy na túto scénu ostatne nájdete napríklad i v Mulholland Drive alebo Mazacej hlave.

Mestečko Twin Peaks ponúka ale i množstvo iných zaujímavých momentov a detailov. Už na prvý pohľad je jasné, že väčšina mien a názvov v seriáli nebola vybraná náhodne. Prevažne ide o odkazy na známe filmy alebo osobnosti – Vertigo, One Eyed Jacks, Dallas, D.B.Cooper, Harry S. Truman, James Dean, atď. Akurát démon Bob údajne dostal meno podľa neznámej reštaurácie – šlo o Lynchov obľúbený podnik Bob’s Big Boy, v ktorom roky dennodenne obedoval. Len tak mimochodom – keď sme už pri bufetoch a jedle – pred časom ma dosť pobavila informácia, že čerešňový koláč, ktorý v seriáli tak vychvaľuje agent Dale Cooper, jeho predstaviteľ Kyle MacLachlan naopak z duše neznáša. Dokonalý extatický výraz pri prehĺtaní koláča tak dostáva nový rozmer a jednoznačne potvrdzuje Kyleove herecké kvality.

V seriáli sa samozrejme nájdu aj chybičky a nedokonalosti – študenti sa nedopatrením scenáristov napríklad ocitli v škole i v sobotu a vražedná šachová hra medzi agentom CooperomWindomom Earlom neprebiehala úplne podľa šachových pravidiel. Takisto značkovanie zavraždených obetí ústrižkami s písmenkami, ktoré by mali po zozbieraní spod nechtov a prečítaní odzadu viesť k menu Robert, trpí menším nedostatkom – chýbajúcim E. Ale tu si divák môže povedať, že písmenko buď bolo zamýšľané pre predavačku Ronette, ktorej sa napokon podarilo šťastlivo ujsť alebo sa jedna z obetí proste nikdy nenašla.

Poslednou zaujímavosťou, ktorá podľa mňa stojí za zmienku, je to, že David Duchovny zďaleka nebol jediným hercom z Twin Peaks, ktorý sa neskôr objavil v ďalších kultových mysterióznych seriáloch alebo filmoch. V samotných Aktoch X si totiž zahrali i Michael Anderson (Trpaslík), Don Davis (major Briggs), Kenneth Welsh (Windom Earle) alebo Richard Beymer (Ben Horne). A sympatického Obra Carela Struyckena ste si určite museli všimnúť vo filmových Adamsovcoch (Lurch) alebo v Star Treku (Pán Homm).

 

ZÁVER

Odpovede tvorcov na otázky o možnom pokračovaní seriálu sú už roky rovnaké. Do ničoho podobného sa im jednoznačne nechce púšťať. Frost sa síce jednou dobou zaoberal myšlienkou dopísania príbehu na stránkach knihy, ale nakoniec od zámeru kvôli vyťaženiu v iných projektoch upustil.

Veľa vecí ostalo nevypovedaných, veľa otázok nevysvetlených. Tajomstvá, ktoré neodhalili postavy, neboli zjavené ani nám. No povedzme si otvorene – ak by sa raz v budúcnosti teoreticky zišiel pôvodný štáb – nakoľko je pravdepodobné, že by sa v pokračovaniach objavilo viac odpovedí než nových otázok?

Ako malú útechu mám na záver pre tých, čo dodnes filozofujú nad tým, či je neznáma Diane, ktorej agent Cooper adresuje všetky svoje hlásenia, iba jeho alter ego, meno jeho ženy, alebo nebodaj meno jeho diktafónu, aspoň jednu zaručenú informáciu – ide stopercentne o meno jeho sekretárky na riaditeľstve FBI.

 

Dušan „DukeFabian

 

 

(Časopis Fantázia 38, 2006)