Dušan D. Fabian

 

[Dukov Medailón]                             [Dukove Spisy]                                 [Dukov Archív]                                   [Dukove Odkazy]

 

 

Dušan „DuKE“ Fabian (*1975)

 

Slovenský autor, publicista a recenzent.

K zviditeľneniu mu dopomohla dvojnásobná výhra v súťaži hororových poviedok Béla (2001 a 2002) a účasť v poviedkovej antológii Krutohlav (2001). Je radený do generácie autorov, ktorých „odchoval“ časopis Fantázia, v ktorom debutoval veselou splatter-fantasy Ži a nenechaj žiť (2002) a do ktorého neskôr pravidelne prispieval článkami o rockovej a metalovej hudbe.

Väčšina príbehov z jeho tvorby je situovaná do tajomného sveta elementárnych bytostí, v ktorom sa prelínajú reálie dnešnej Európy a rôznych okultných učení a mytológií. Základy tohto sveta boli položené v poviedke Tri čierne utorky (Fantázia 2003, česky Fantázia – to nejlepší 2007, poľsky Fahrenheit 2005) a autor ich neskôr podrobnejšie rozpracoval v niekoľkých ďalších poviedkach a dvoch knihách - Invocatio Elementalium (ktorá takisto vyšila v troch jazykoch - Fantázia 2006, Wales 2006 a Red Horse 2007) a Pestis Draconum (Artis Omnis 2008, Brokilon 2008).

Väčšina z jeho kratších textov bola prednedávnom súborne vydaná v zbierke Odbila 13. hodina (Artis Omnis 2012).

V roku 2010 si na chvíľu odskočil od okultných tém, vrátil sa k nemŕtvemu zombí-hrdinovi zo svojej debutovej poviedky a napísal bláznivý pseudo-historický fantasy román Živého mě nedostanou! (Brokilon 2010), ktorý zaznamenal veľmi slušný úspech ako v ohlasoch tak v predajnosti.

Vyštudoval veterinárne lekárstvo, chová okrasné kožušinové zvieratá a je zamestnaný ako vedecký pracovník Slovenskej akadémie vied. V dávnejších dobách mladosti-pochabosti pôsobil aj ako aktívny hudobník vo viacerých undergroundových zoskupeniach a jeho meno sa objavilo i na jednom vydanom albume a niekoľkých demo-nahrávkach.

 

P.S. Prezývku „DuKE“ odvodzuje od prvej slabiky svojho krstného meno a všeobecne zaužívanej skratky označujúcej jeho rodné mesto Košice. Jej podoba s anglickým výrazom pre vojvodu je čisto náhodná. Tvrdí, že nemá modrú krv ani militaristické sklony.

 

duke[zavináč]dusanfabian.sk